12V, 100mA Isolated Step-Up/Step-Down Voltage Regulator S21Z1F12
Input voltage Output voltages Max continuous output current
5.5 V to 36 V 12 V 100 mA*
5 V 300 mA*
* Max current per channel when the other channel current is zero.
Description
Overview
12V, 100mA Isolated Step-Up/Step-Down Voltage Regulator S21Z1F12, bottom view with dimensions and a US quarter for size reference.
This step-up/step-down voltage regulator consists of a Texas Instruments UCC33420RAQR isolated DC-to-DC power module sandwiched between a 5 V buck regulator on the input side and a 12 V boost regulator on the output side, enabling up to 100 mA at 12V out from a wide 5.5 V to 36 V input. The 5 V output of the UCC33420 that powers the boost regulator is also brought out, which can provide up to 300 mA continuous when there is no 12 V current draw (using the 5 V output will reduce available current from the 12 V output). Unlike non-isolated regulators, the output ground (GNDO) is effectively independent of the input side (GNDI), which can be useful for preventing ground loops and avoiding ground currents that can cause unpredictable system behaviour or even lead to damage to potentially expensive components.
Here are some of the regulator’s key features:
  • Outputs:
    • 12 V (with 4% accuracy), up to 100 mA continuous (when 5V output current is zero)
    • 5 V (with 4% accuracy), up to 300 mA continuous (when 12V output current is zero)
    • 3000 VRMS basic isolation rating
    • 820 VRMS maximum working isolation voltage
  • Typical no-load quiescent current: 1 mA to 10 mA (see the quiescent current graph below)
  • Typical efficiency: 40% to 50%, depending on input voltage and load (see efficiency graph below)
  • Input (buck) switching frequency: ~1.1 MHz under heavy loads
  • Output (boost) switching frequency: ~1.6 MHz under heavy loads
  • Input and output switching frequencies decrease at low currents to improve light-load efficiency
  • Over-temperature protection
  • Size: 0.4″ × 1.3″ with breadboard-compatible, 0.1″-pitch through holes
Using the module
Pinout of the 12V, 100mA Isolated Step-Up/Step-Down Voltage Regulator S21Z1F12.
Side Pin Description
GNDI Ground connection for VIN. GNDI is NOT connected to GNDO.
FLT UCC33420 fault output. This connects directly to the FLT pin on the input side of the UCC33420 and is pulled up to input-side 5V through a 100 kΩ resistor. It drives low for 200 µs if output under-voltage or thermal protection fault occurs on the UCC33420.
Output VOUT Regulated and isolated 12V output.
5V (out) This pin provides direct access to the UCC33420 isolated 5V (VCC) output, which is also used as the input to the output-side boost regulator.
GNDO Ground connection for VOUT and 5V (out). GNDO is NOT connected go GNDI.
We manufacture these boards in-house at our Las Vegas facility, so we can make these regulators with customised components to better meet the needs of your project, such as by customising the output voltage between 5.5 V and 28 V (though please note that the available current decreases significantly at higher output voltages). If you are interested in customisation, please contact us.
Typical efficiency
Typical efficiency of the S21Z1F12 12V output as a function of output current.
Maximum continuous output current
Typical maximum continuous output current of the S21Z1F12 12V output as a function of input voltage.
Quiescent current
Typical quiescent current of the 12V, 100mA Isolated Step-Up/Step-Down Voltage Regulator S21Z1F12.
Reduced output current for input voltages under 5.5 V
Typical maximum output current of the S21Z1F12 12V output for input voltages under 5.5V.
Isolation rating and board creepage considerations
The UCC33420 provides basic isolation with a manufacturer-rated working voltage of 820 VRMS. The IC package has a clearance and creepage of >4.1 mm, and our PCB has a routed slot under the IC that increases the PCB creepage to 4.9 mm. A rough rule of thumb is that uncontaminated FR4 PCBs should have roughly 1 mm of creepage per 100 VRMS of isolation. Please note that our regulator module is not certified to any particular safety standard.
LC voltage spikes
Specifications
Dimensions
Size: 0.4″ × 1.3″ × 0.16″
Weight: 1.7 g
General specifications
Minimum operating voltage: 5.5 V1
Maximum operating voltage: 36 V
Maximum output current: 100 mA
Output voltage: 12 V2
Reverse voltage protection?: N
Isolated power transfer?: Y
Working isolation voltage: 820 VRMS
Maximum quiescent current: 6 mA3
Identifying markings
PCB dev codes: reg40c
Other PCB markings: 0J16040
Notes:
1
Can operate down to around 4.6 V with reduced output current.
Regulator also has a 5V output that can deliver up to 300 mA.